0
0
:
0
0
:
0
0
A A A

ECOTECH-COMPLEX Seminar w dniu 10.07.2023

ecotech.jpg (43,25 kB)

 

Szanowni Państwo

Zaparaszamy serdecznie na ostatnie przed wakacjami ECOTECH-COMPLEX Seminar. Where Research Meets Applications

pt. "Osobliwość technologiczna: punkt przełomowy historii czy zapowiedź cyfrowej apokalipsy?".

Seminarium prowadzi dr Bartosz Naskręcki, UAM/Instytut Matematyczny PAN.

 Poniedziałek, 10 lipca 2023 r. w godzinach: 14:00-15:30

Rejestracja odbywa się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

W mailu potwierdzającym rejestrację znajduje się link do Seminarium w aplikacji MS TEAMS – do udziału w spotkaniu nie jest konieczne posiadanie konta Microsoft, wystarczy skopiować link z maila potwierdzającego rejestrację i wkleić w pasek wyszukiwania, następnie wybrać opcję DOŁĄCZ DO SPOTKANIA. 

Kontakt z Organizatorem Seminarium:

Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS

ecotech@umcs.pl

Streszczenie

W ostatnich kilku latach obserwujemy dramatyczny wzrost możliwości przetwarzania danych, ich analizy i wnioskowania z wykorzystaniem metod tzw. sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Na wykładzie zostanie wyjaśnione na czym polega fundamentalny pomysł na uczenie z wykorzystaniem komputerów oraz w jaki sposób uczenie maszynowe osiągnęło tak spektakularne rezultaty, m.in. w postaci dużych modeli językowych (GPT, LLama) czy generowania obrazów na podstawie tekstu (Dall-E, Midjourney, Leonardo).

Dr Bartosz Naskręcki opowie także, okiem matematyka, dlaczego nie powinniśmy bać się sztucznej inteligencji jako "terminatora", ale mimo wszystko powinniśmy zachować czujny sceptycyzm ze względu na wciąż zasadnicze niezrozumienie sensu działania metod uczenia maszynowego i ich konsekwencji. Tytułowa osobliwość odnosi się do przewidywanego przez niektórych futurystów momentu w historii, gdzie kumulatywna inteligencja całej ludzkości zostanie zrównoważona systemami inteligentnymi pochodzenia sztucznego.

Biogram

Dr Bartosz Naskręcki jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i specjalizuje się w teorii liczb i geometrii algebraicznej. Doktorat uzyskał na UAM w 2014 r. pod kierunkiem prof. Wojciecha Gajdy. Następnie, do 2016 roku, studiował techniki obliczeniowe związane z uogólnionym twierdzeniem Fermata podczas stażu podoktorskiego w Universität Bayreuth, w Bawarii. W latach 2016-2017 kontynuował swój rozwój naukowy na University of Bristol, gdzie skupił się na metodach matematycznych związanych z geometrią i arytmetyką przestrzeni K3. Po powrocie do Poznania w 2017 roku, podjął dalsze prace w zakresie geometrii arytmetycznej. Dodatkowo, od ponad dwóch lat, współpracuje z prof. Mariuszem Jaskólskim i prof. Zbigniewem Dauterem w dziedzinie krystalografii matematycznej. W latach 2022 i 2023 otrzymał dwukrotnie nagrodę Diamenty Krystalografii przyznawaną przez Komitet Krystalografii PAN.

Z pasją uczy studentów na pograniczu informatyki i matematyki, prowadząc kursy z takich dziedzin jak kryptografia, symboliczne rozwiązywanie problemów matematycznych w języku Python i wykorzystanie dużych modeli językowych w pracy matematycznej oraz programistycznej. Interesuje się wszelkimi aspektami wykorzystania komputerów w przełomowych pracach matematycznych.

Dr Bartosz Naskręcki jest także aktywnym popularyzatorem wiedzy, szczególnie dotyczącej wkładu polskich kryptologów w złamanie szyfru maszyny Enigma. Otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego dla młodych matematyków za rok 2013, a w 2010 roku został wyróżniony w Konkursie im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę studencką z matematyki.

Obecnie jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz pracuje na UAM oraz w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. Tam, w grupie prof. Pawła Dłotki, realizuje projekt badawczy związany z topologiczną analizą danych geometrycznych stosowanych do projektowania materiałów porowatych o specyficznych strukturach.

Poza nauką jest mężem i ojcem dwójki dzieci. W wolnym czasie jest zapalonym ogrodnikiem, fanatycznym miłośnikiem trawników i hodowcą awokado.

 

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Instytucje rynku pracy

Zobacz więcej

Współpraca

Zobacz więcej

Relacje z wydarzeń

Zobacz więcej